Har vært på salgsforedrag i dag. Det var rasende festlig (faktisk). Nesten som å ha vært på et standup-show.
På vei hjem reflekterte jeg over at foredragsholderen lurte på hvorfor selgere er sett ned på. Det er ingen i dag som ønsker å kalle seg selger, de verste selgerene er dørselgere selvsagt, eller telefonselgere. Med andre ord slike folk som vil prakke på oss ting.
Mens foredraget var humoristisk og svært engasjerende, og faktisk også opplysende på en rekke områder (dvs. jeg lærte litt), må jeg si at jeg i ettertid også skjønner (basert på historiene han fortale, og triksene han lærte bort) at det er mange mennesker som får ubehagsfølelser når de hører ordet selger.
Det er mulig at manipulering og triks kan gjøre en god selger, det er også mulig at folk lar seg selge til av sånt. Kanskje til og med at man er nødt til å selge til enkelte mennesker på den måten, men det gir meg fortsatt en ettersmak av snakeoil og lurerier.
Det jeg likte best var fokuset på entusiasme og oppfølging, samt dette med kommunikasjon/typetolkning. Entusiasme står for meg som sannsynligvis den viktigste faktoren til suksess, ikke bare i salg - men ellers i livet også. Så akkurat det får jeg vel jobbe litt med. Enklere sagt enn gjort, når man er en så dypbarka Generasjon-X'er som jeg.
Men uansett hva som skjer videre i livet, håper og ber at jeg aldri i livet mitt blir en sleip selgere som bare er interesert i et salg, og ikke noe annet.
Har vært på salgsforedrag i dag. Det var rasende festlig (faktisk). Nesten som å ha vært på et standup-show. På...
(fire kommentarer)
antispam (23)
bedriftsguiden (7)
bilder og sånt (11)
brukervennlighet (7)
dimper (11)
foredrag (13)
foto (2)
gpp (87)
internett (31)
iPhone (1)
kunst (3)
markedsføring (10)
moro (13)
nettkataloger (25)
politikk (6)
søkemotoroptimalisering (11)
sørvis (2)
telefonselgere (19)
ukens tips (20)
weblogger (43)
Kategoriarkiv
Kommentararkiv
April 2009
March 2009
January 2009
November 2008
September 2008
July 2008
June 2008
May 2008
April 2008
March 2008
January 2008
October 2007
September 2007
August 2007
July 2007
June 2007
May 2007
April 2007
March 2007
February 2007
January 2007
December 2006
November 2006
October 2006
September 2006
August 2006
July 2006
June 2006
May 2006
April 2006
March 2006
February 2006
January 2006
December 2005
November 2005
October 2005
September 2005
August 2005
July 2005
June 2005
May 2005
April 2005
March 2005
February 2005
January 2005
December 2004
November 2004
October 2004
September 2004
August 2004
July 2004
June 2004
May 2004
April 2004
March 2004
February 2004
January 2004
December 2003
November 2003
October 2003
September 2003
August 2003
July 2003
June 2003
May 2003
April 2003
March 2003
February 2003
January 2003
December 2002
November 2002
October 2002
September 2002
June 1997
May 1997
April 1997
March 1997
February 1997
webdevindex.org - min database over webutviklingsressurser
jarle.bergersen.net - informasjon om meg, cv etc.
www.bergersen.net - min konsulentvirksomhet.
camille - min stedatter og beste venn
terje blog - min brors weblog
Atom2 - Ariel Atom 2 er sannsynligvis den råeste serieproduserte bilen noensinne. Fra 220 HK til 300 HK og under 500 KG tung. René Depuis driver Ariel Norge som er Ariels representant i Norge
Boligalarm - Powermax+ er en boligalarm med webgrensesnitt og webkamera. En skikkelig gadget alarm.
BSP AS - norsk import/grossistselskap som blant annet importerer sikkerhetsprodukter Deltronic - Skandinavias ledende produsent av røykvarslere
Søkemotoroptimalisering - ikke-kommersielt nettsted med informasjon om hvordan du selv kan søkemotoroptimalisere ditt nettsted.
Trygg og Sikker - sikkerhetsbutikken - jobben min
Mine DVDer - database hos DVD Profiler
Antibiomatika - Arve Bersvendsens private blog
Blackhatseo.no - Om den hvite, grå og sorte siden av søkemotoroptimalisering.
Brukaropplevingar.com - Are Gjertin Urkegjerde Halland's blogg. Med mye om brukervennlighet/interaksjon. Spennende blog!
Digmes blogg - Håkon Styris personlige blogg. Han er alltid oppdatert på ny teknologi (spesielt gadgets) og digitale medier.
Savio.no - Norsk blogg av og med Eivind Savio, en dyktig mann med mye kunnskap han gjerne deler med sine lesere
Grillblogg - Anders Aas Jensen har alltid en interessant kommentar på lager, nå også i bloggform.
IAllEnkelhet - Fagblogg om brukervennlighet av konsulenter hos NetLife Research
Kyrres plass på nettet - Kyrre Bakers personlige weblog
LamaBlog - Lasse Marøens blogg. web. teknologi og ymse andre tema.
Lasses hjemmeside - Lasse Dahl har en fet blog og hjemmeside med masse gode oppskrifter og litt om mangt.
Martin Bekkelund - personlig blogg for Martin Bekkelund, Martin skriver om teknologi og annet som opptar ham.
Med andre ord - Per-Erik Skramstads private blogg hvor han skriver om markedsføring, media og telefonselgere
Mediefunderinger - Andreas Andersen skriver om medier.
Megafon - Knut Haugens personlige blogg, med bloggerier om data, kunst, kultur, media, open source etc etc.
Olav Anders/Notatblogg - Olav Anders Øvrebøs blogg, med fokus på digital opphavsrett, mediekritikk, blogging med mere.
Roar Eriksen - Roar er uoffisiell oslo-mester i SEO ;)
sjelsord.com - Lill Kristin Syversens private weblog.
Tversover - Halvstudert røveri og utstudert arroganse fra Espen Andersen (Ja, det er hans beskrivelse ;-)
vaj.no - Vegard Johansens personlige blogg.
Webaksess - personlig blogg for Asle Ommundsen, med fokus på webutvikling.
DMOZ norske blogger - Open Directory Projects oversikt over norske blogger.
René Depuis - arbeidsjern av dimensjoner, jeg kan ikke telle hvor mange ganger René har vært en reddende engel. En av hovedhobbiene er Formel 1, så det er lurt å ikke forstyrre ham under løp
Arjan Einbu - en gammel venn fra radio tiden, vi holder fortsatt god kontakt. Arjan har selvsagt også endt opp i databransjen. Det denne karen ikke vet om MSSQL, .Net og andre Microsoft fiksfakserier er det sannsynligvis ikke verdt å vite
Bjørn Einarsen - kollega fra ICL tiden, Bjørn er Star Wars og snowboard gal.
Lene Solbakken - god venn, flink web-koordinator og dyktig fotograf.
